Slovo riaditeľa

VŽDY SOM VEDEL, ŽE ZO MŇA BUDE STROJÁR

Kráčať v otcových šľapajách, ktorý bol tiež strojárom, mi bolo asi súdené.

Otcov brat, môj strýko, bol ďalším strojárom v rodine. Na legendárnu SPŠS na Fajnorovom nábreží som nastúpil v roku 1973 a ukončil maturitou v roku 1977. Veľkým šťastím pre mňa bolo, že som mal tú česť byť žiakom profesora Hanáka z predmetu strojárenská technológia a profesora Suchanského z častí strojov. Boli to páni profesori, ako vystrihnutí zo starej školy. Často na nich myslím a ďakujem za to, čo ma naučili.

Strojnícku fakultu, konštrukciu obrábacích strojov som ukončil v roku 1982. Do prvého zamestnania som nastúpil ako technológ strojárenskej výroby. Tam som zažil nástup prvých NC obrábacích strojov, ktoré znamenali začiatok elektronicky automatizovanej výroby. Ako prvé prišli dva sústruhy SPT 16 NC zo Sezimovho Ústí, následne vŕtačka VR 5 NC – všetky s programovaním na dierne pásky.

Napokon v roku 1986 horizontálne obrábacie centrum Csepel MK 500 prišlo so samostatným riadiacim systémom Mitsubishi Meldas Mo. K tomuto stroju som mal veľmi blízky vzťah. Neskôr, keď už strojárenská výroba v Istrocheme prestala existovať, som stroj Csepel MK 500 odkúpil. Písal sa rok 1995. Bol to prvý stroj v novom Metalingu, vtedy mal takmer 10 rokov.

strojárenská technológia

NC obrábacích strojov

Medzitým (1990-1995) som ešte absolvoval školu života v Nemecku vo firme Brückner ako konštruktér na oddelení vývoja. Tam vznikol nápad založiť výrobnú spoločnosť na Slovensku, ktorá by sa stala dodávateľom komponentov pre môjho vtedajšieho zamestnávateľa. Ako sa výrobné kapacity postupne zväčšovali, Metaling sa stal strategickým dodávateľom komponentov pre spoločnosť Brückner. Spolupráca trvá dodnes.

O niekoľko rokov bola v Metalingu najväčšia koncentrácia osvedčených a obľúbených strojov Csepel MK 500 na svete. Vlastnili sme až šesť kusov. Dnes sú už všetky vymené za modernejšie a lepšie stroje, až na jeden. Držíme si ho, opravujeme, nostalgicky opatrujeme, ešte nám stále slúži na práce, ktoré nové stroje nedokážu vykonať.

Za dlhé roky práce, vývoja technológií, modernizácie, zvyšovania kvality výroby a kontroly sa v našej spoločnosti vyprofiloval vynikajúci kolektív odborníkov, ktorí zvládajú čoraz náročnejšie požiadavky zákazníkov. Metaling sa za 22 rokov svojej pôsobnosti stal spoľahlivým partnerom mnohých firiem po celej Európe.

horizontálne obrábacie centrum


counter

22

Rokov na trhu

counter

32

Zamestnancov

counter

12

CNC obrábacích strojov

counter

1000

m² výrobnej haly

Top